Zespoły śpiewacze
Zespół ludowy „JARZĘBINY”
Zespół powstał w listopadzie 2003 r. Założycielem zespołu, a zarazem kierownikiem jest pani Janina Polechońska. Zespół śpiewa przy akompaniamencie akordeonu piosenki ludowe, biesiadne, okolicznościowe i strażackie.
Reprezentuje Gminę Świeszyno na przeglądach piosenki ludowej, biesiadnej, strażackiej, byli m. in. w Drawsku Pomorskim – na prezentacjach folklorystycznych Pomorza środkowego, na regionalnych przeglądach solistów i zespołów ludowych „Tychowo na ludowo” w Tychowie; na przeglądach folklorystycznych zespołów śpiewaczych w Wyszewie; na wojewódzkim przeglądzie zespołów śpiewaczych w Łobzie „Łobeska Baba Wielkanocna”; na festiwalu folklorystycznym w Czarnem „Krajobrazy Sceny ludowej”; na ogólnopolskim spotkaniu zespołów artystycznych OSP w Krynicy-Zdrój.
Zespół uczestniczył w spotkaniach artystycznych seniorów w Międzyzdrojach, w przeglądach zespołów śpiewaczych im. Św. Andrzeja w Debrznie; na letnich spotkaniach z folklorem w Koszalinie. Każdorazowo zespół brał udział w powiatowym przeglądzie kapel i zespołów folklorystycznych w Dobrzycy oraz na regionalnych spotkaniach zespołów artystycznych m. in. w Giżynie, Uniejowie
i Ciechocinku.
Swoimi występami Jarzębiny uświetniają imprezy gminne i powiatowe tj. dożynki, festyny rodzinne: Radew – Energia życia, obchody dnia papieskiego organizowane przez zespół Anima z Zegrza Pomorskiego, spotkania integracyjne organizowane przez zespół Jagody z Niedalina – pieczenie ziemniaka i palenie choinek, obchody dnia św. Cecylii organizowane przez zespół Cecylianki ze Strzekęcina. Najważniejszymi osiągnięcia zespołu są: srebrna i brązowa malwa zdobyte na regionalnych przeglądach zespołów ludowych w Drawsku Pomorskim, liczne wyróżnienia na Spotkaniach Artystycznych Seniorów w Międzyzdrojach, 3-krotne wyróżnienie na Przeglądzie im. Św. Andrzeja w Debrznie, Nagroda Burmistrza Miasta Debrzno dla najlepszego zespołu śpiewaczego, I i III nagroda zdobyte na powiatowym przeglądzie kapel, zespołów i solistów ludowych w Dobrzycy.
„CECYLIANKI”
Zespół powstał w listopadzie 2005 r. w Strzekęcinie. Skład zespołu stanowią panie, które są mieszkankami Strzekęcina. Kierownikiem muzycznym zespołu jest Piotr Szymanowski. Repertuar zespołu stanowią piosenki polskich wykonawców z kręgu muzyki rozrywkowej i popularnej oraz utwory z muzyki religijnej. W ciągu swojej 15 letniej działalności zespół przygotowywał także oprawę muzyczną ślubów, często ślubów międzynarodowych, mszy św. z okazji uroczystości kościelnych, gminnych, powiatowych i jubileuszów. Jednym z najbardziej wymagających i czasochłonnych projektów było przygotowanie oprawy muzycznej mszy św. trydenckich, czyli po łacinie, które odbywały się w kościele św. Józefa w Koszalinie.
Zespół bierze udział również w imprezach kulturalnych organizowanych przez Urząd Gminy w Świeszynie, Sołectwo Strzekęcino, Centrum Kultury oraz jest zapraszany na imprezy organizowane przez powiat koszaliński i zaprzyjaźnione zespoły.
Cecylianki spotykają się na próbach w świetlicy sołeckiej w Strzekęcinie, gdzie też najczęściej występuje.
Od początku istnienia, każdego roku, zespół organizuje kilka cyklicznych imprez dla mieszkańców Strzekęcina, są to:
- Dzień Babci i Dziadka z wyborami Super Babci i Super Dziadka
- Dzień Kobiet
- Dzień Matki
- Święto Strzekęcina we wrześniu
- Święto Muzyki z okazji święta św. Cecylii – Patronki Muzyki i Patronki Zespołu „Cecylianki”
Głównym celem zespołu jest propagowanie dobrej muzyki spoza kręgu muzyki ludowej.
Męski zespół śpiewaczy „KARPATY”
Powstał w sierpniu 2015 r. Członkami zespołu jest ośmiu mężczyzn, z których trzech jest mieszkańcami Gminy Świeszyno. Kierownikiem organizacyjnym zespołu jest pan Paweł Czopik, kierownikiem artystycznym pan Adam Buszta, instruktor muzyczny, grający na akordeonie.
Repertuar zespołu stanowią pieśni i piosenki regionów od Sudetów po wschodnią i południową Rumunię. W swojej działalności artystycznej panowie chcą pokazać wspólnotę tych regionów oraz tradycje jakie mają wpływ na rozwój kultury w naszym kraju. Twierdzą, że kultura „karpacka” jest zakorzeniona w naszej codzienności, nasz kraj jest zamieszkany przez przedstawicieli wywodzących się z wielu narodów, które charakteryzuje podobieństwo. Chcą pokazać, że więcej nas łączy niż dzieli.
W dniach 19-20 listopada 2016 r. w Debrznie odbył się XII Pomorski Przegląd im. Świętego Andrzeja.
W kategorii Zespół Ludowy Zespół Karpaty zajął I miejsce. O niezwykłych wrażeniach artystycznych jakich doznali zarówno jurorzy, jak i publiczność świadczy również fakt, że Karpaty zdobyły także nagrodę publiczności.
Sztandarowym utworem zespołu jest piosenka rumuńska pt. „Czerwony pas”. Śpiewają też „Orawę” i wiele innych pięknych utworów. Korzystają ze śpiewników karpackich.
Próby zespołu odbywają się w siedzibie firmy EKOSAN, pod adresem Chałupy 20B, 76-024 Świeszyno.
Osoby zainteresowane przystąpieniem do zespołu lub wsparciem proszone są o kontakt z kierownikiem organizacyjnym pod nr tel. 571 309 489.
„Konikowianki”
Zespół powstał w listopadzie 2018 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich w Konikowie i spotyka się raz w tygodniu na próbach. Pomysł utworzenia zespołu narodził się na jednym ze spotkań koła i okazał się być strzałem w dziesiątkę. Koniowianki śpiewają piosenki m. in. z repertuaru Eleni, Czerwonych Gitar, Skaldów czy Czesława Niemena. Trenerką jest Pani Sylwia Piotrowska. Panie cały czas robią ogromne postępy.
Śpiewają głównie na imprezach lokalnych. Na swoim koncie mają płytę nagraną w Radiu Koszalin pt. „Kolęda Przyjaciół”, którą nagrały wraz z grupa przyjaciół z gminy Świeszyno. Płyty były sprzedawane jako cegiełki, a dochód ze sprzedaży przeznaczono dla pogorzelców z Lasek Koszalińskich, którym 1.12.2018 roku spłonął dom. Udzielają się także podczas koncertów charytatywnych na terenie Koszalina.