Rekrutacja do klasy pierwszej szkoły podstawowej
Podstawy prawne
Zasady przyjęć do klas I w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest gmina Świeszyno, zostały przygotowane w oparciu o zapisy:
- ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 z późn.zm.),
- ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1481 z późn. zm.),
- uchwały RADY GMINY ŚWIESZYNO Nr XXXIV/192/2017 z dnia 23 lutego 2017 r. w sprawie określenia kryteriów drugiego etapu postępowania rekrutacyjnego do placówek oświatowych prowadzonych przez gminę Świeszyno.
Informacje ogólne
- Do klas I przyjmowane są:
- dzieci 7 letnie (urodzone w roku 2013) – objęte obowiązkiem szkolnym,
- dzieci 6 letnie (urodzone w roku 2014) – zgodnie z wolą rodziców, jeżeli dziecko korzystało z wychowania przedszkolnego w poprzednim roku szkolnym, w którym ma rozpocząć naukę w szkole albo posiada opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej
Zasady przyjęć:
Do szkoły podstawowej kandydaci przyjmowani są z urzędu (szkoła obwodowa) lub na wniosek rodziców (szkoła nieobwodowa).
Kandydaci zamieszkali w obwodzie danej szkoły
- kandydaci zamieszkali w obwodzie szkoły podstawowej, którzy ubiegają się o przyjęcie do klasy I wyłącznie w tej szkole – przyjmowani są z urzędu na podstawie zgłoszenia. Do zgłoszenia dołącza się oświadczenie o miejscu zamieszkania rodziców kandydata i kandydata, które składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń (art. 151 ust. 2 i 3 ww. ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe) „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.
Kandydaci spoza obwodu
- kandydaci, dla których wybrana szkoła nie jest szkołą obwodową, biorą udział w postępowaniu uzupełniającym.
- rodzice mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka do dowolnie wybranych szkół, układając własną listę preferencji.
- szkoła umieszczona na pierwszym miejscu listy jest tzw. szkołą pierwszego wyboru.
- niezależnie od liczby wybranych szkół, rodzice/prawni opiekunowie składają wniosek o przyjęcie dziecka wyłącznie w szkole pierwszego wyboru.
- kandydaci przyjmowani są zgodnie z kryteriami określonymi przez Radę Gminy Świeszyno.
- umieszczenie na liście preferencji (na dowolnej pozycji) szkoły obwodowej oznacza, że dziecko ma w niej zapewnione miejsce w sytuacji, gdy nie zostanie zakwalifikowane do innej szkoły.
Postępowanie rekrutacyjne na rok szkolny 2020/2021 jest prowadzone w terminach określonych w harmonogramie rekrutacji.
Rodzice/prawni opiekunowie, pobierają wniosek/zgłoszenie w dowolnej szkole, po wypełnieniu i podpisaniu przez oboje rodziców/prawnych opiekunów składają w szkole pierwszego wyboru.
Podpisy złożone na wniosku/zgłoszeniu są potwierdzeniem zgodności podanych informacji ze stanem faktycznym.
Za sprawdzenie i potwierdzenie zgodności informacji zawartych we wniosku/zgłoszeniu oraz wydanie rodzicom potwierdzenia przyjęcia wniosku/zgłoszenia odpowiedzialny jest dyrektor szkoły pierwszego wyboru/szkoły obwodowej – albo upoważniony przez niego pracownik szkoły.
- Do wniosku rodzice/prawni opiekunowie dołączają, określone w uchwale Rady Gminy Świeszyno, oświadczenia oraz dokumenty potwierdzające spełnianie kryteriów.
- Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia” (art.150 ust.6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe).
- Wniosek rozpatruje komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora szkoły.
- W przypadku nieprzedłożenia dokumentów potwierdzających spełnianie kryteriów oraz w sytuacji braku potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniu, komisja rekrutacyjna, rozpatrując wniosek, nie uwzględnia danego kryterium.
- Na podstawie spełnianych przez kandydata kryteriów kwalifikacyjnych komisja rekrutacyjna ustala kolejność przyjęć oraz podaje do publicznej wiadomości wyniki postępowania rekrutacyjnego w formie listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia.
- Rodzice/prawni opiekunowie kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia składają pisemne potwierdzenie woli zapisu w szkole, do której kandydat został zakwalifikowany.
- Komisja rekrutacyjna:
- przyjmuje kandydata do szkoły, jeżeli został zakwalifikowany do przyjęcia i rodzice potwierdzili wolę zapisu,
- podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkoły.
- Rodzice/prawni opiekunowie kandydatów, którzy nie zostali przyjęci mogą:
- złożyć wniosek do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata w terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych,
- wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia,
- złożyć do sądu administracyjnego skargę na rozstrzygnięcie dyrektora szkoły.