STOP POŻAROM TRAW

Wypalanie traw jest w Polsce złą tradycją, to niebezpieczna i szkodliwa praktyka, której skutki mogą być tragiczne. Pomimo wielu prowadzonych akcji uświadamiających, nadal sądzi się, że wypalanie traw pomaga użyźnić glebę. Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości wypalanie traw prowadzi do degradacji gleby, niszczenia ekosystemu oraz śmierci wielu organizmów, w tym owadów, ptaków i drobnych ssaków. Wysoka temperatura niszczy warstwę próchniczną gleby, przez co staje się ona jałowa i mniej żyzna i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do wartości użytkowej sprzed pożaru.
Zakaz wypalania traw określony został w ustawie o ochronie przyrody oraz w ustawie o lasach. Aby grunty rolne utrzymywane były w tzw. dobrej kulturze rolnej, przy zachowaniu wymogów ochrony środowiska, wypalanie traw jest niedozwolone. Ogień zabija żyjące w niej zwierzęta, niszczy warstwę próchnicy oraz mikroorganizmy odpowiadające za równowagę biologiczną.
Pamiętajmy!!!
- Za usuwanie roślinności przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 zł. Co więcej, jeśli dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo spowoduje zniszczenie mienia wielkich rozmiarów, sprawca może zostać pozbawiony wolności do 10 lat. Oprócz wspomnianych sankcji rolnikowi, grożą konsekwencje w postaci redukcji dopłat lub ich odebrania.
- Wiosenne pożary spowodowane wypalaniem traw stanowią poważne zagrożenie dla ludzi, zwierząt, lasów, domów mieszkalnych i zabudowań gospodarczych.
- Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu.
Więcej o kampanii: Kampania Stop Pożarom Traw – Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej – Portal Gov.pl
W związku ze zbliżającym się okresem wiosennym, sprzyjającym pożarom lasów, Nadleśnictwo Tychowo przypomina właścicielom gruntów rolnych, o obowiązku zabezpieczania pasami przeciwpożarowym nieuprawianych gruntów przylegających do terenów leśnych. Powyższy obowiązek wynika z art. 3 ust. 1 i 2 Ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2024 r. poz. 275 t.j. z dnia 28.02.2024 r.):
- „Osoba fizyczna, osoba prawna, organizacja lub instytucja korzystające ze środowiska, budynku, obiektu lub terenu są zobowiązane zabezpieczyć je przed zagrożeniem pożarowym lub innym miejscowym zagrożeniem”.
- „Właściciel, zarządca lub użytkownik budynku, obiektu lub terenu, a także podmioty, o których mowa ust. 1 ponoszą odpowiedzialność za naruszenie przepisów przeciwpożarowych, w trybie i na zasadach określonych w innych przepisach”.
Zabezpieczenie powinno zostać wykonane poprzez wyoranie pasów izolacyjnych o szerokości min. 2 m, a także systematyczne ich odnawianie przez cały sezon pożarowy.