Oficjalna strona Facebook Gminy Świeszyno

Imieniny: Jarosława i Marka
czwartek, 25 kwiecień 2019

BIP

Herb Świeszyno

  • 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

VI Parafiada w Świeszynie

parafiada

Świeszyno 2 września 2018 r. Kolejna już VI „Parafiada” – Festyn Rodzinny organizowany przy Parafii Narodzenia NMP w Świeszynie przez Grupę  Entuzjastów, którym przewodniczy Danuta Polechońska.

 Od kilku lat to wydarzenie niezwykłe. Pozornie to impreza jakich wiele: z występami zespołów ludowych, dmuchanymi zamkami, gastronomią, loterią, licytacją - a mimo to wyjątkowa.

Od kilku lat organizatorom przyświeca jeden szlachetny cel – zbiórka środków finansowych  na remont i rewitalizację wieży kościoła parafialnego w Świeszynie.

Najcenniejszym  walorem tej imprezy są  spotkania i wielogodzinne rozmowy mieszkańców naszej gminy, naszej parafii.

Co wyróżniało tegoroczną „Parafiadę”?

Przy niewielkich środkach finansowych, w tym roku zorganizowano imprezę z ogromnym rozmachem.

Dzięki bardzo wielu bezimiennym sponsorom zorganizowano loterię fantową i licytację wielu przedmiotów.

Atrakcją licytacji  był sprawny  samochód osobowy Fiat 126p, którego bardzo emocjonująca  licytacja rozpoczęła się od kwoty 100 zł.

Ostatecznie  cena samochodu osiągnęła  kwotę 2400 zł !

Tradycyjnie  od kilku lat Wójt Gminy Świeszyno p. Ewa Korczak przekazuje czek na cel „Parafiady”. Podobnie jak p. Jacek Marcinkowski, który  od 3 lat  jest fundatorem roweru jako nagrody głównej  w loterii fantowej.

Pani Wójt poinformowała  również o pozyskaniu środków na  remont wieży w ramach  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W wyniku działania  tut. Urzędu przyznana   została na ten cel  kwota ponad 320 tys.  zł.. Obecnie czekamy na popisanie stosownej umowy z Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego.

Były wspaniałe ciasta, dania z grilla ,kopytka i kluski śląskie w sosie kurkowym, pierogi, pstrąg, racuchy, stoiska z biżuterią, wata cukrowa, napoje i słodycze.

Jednostka OSP w Świeszynie, zabezpieczając imprezę, umożliwiła dzieciom i młodzieży możliwość poznania wszelkich tajników wozu strażackiego.

Ucztę duchową wspomagały  nasze  lokalne  zespoły  śpiewacze : „Cecylianki" ze Strzekęcina, „Jagody" z Niedalina, „Jarzębiny" ze Świeszyna  oraz gościnnie występujący   zespół  ludowy  „Olszyna” z Żydowa.

Proboszcz  świeszyńskiej parafii ks. Dawid Fuławka  nie krył wzruszenia i zadowolenia z atmosfery „Parafiady”. To była również okazja do wielu wspaniałych spotkań i  rozmów z parafianami.

 Spotkanie zakończyło się wypuszczeniem setek  biało-czerwonych balonów, podkreślających również fakt, ze impreza odbywa w 100- lecie Odzyskania Niepodległości.

 Trwa liczenie dochodu tegorocznej „Parafiady”

Ale  już wiemy na pewno, że ubiegłoroczny wynik został pobity.

O atmosferze tego niezwykłego rodzinno-parafialnego  święta niech świadczą wybrane fotografie.

Ażeby zrozumieć fenomen tego wydarzenia – trzeba po prostu wziąć w nim udział.

A zatem  – do zobaczenia za rok – na VII „Parafiadzie”.

 Opracował: Henryk Łądkowski 

 

 parafiadaparafiadaparafiadaparafiadaparafiadaparafiada