Oficjalna strona Facebook Gminy Świeszyno

Imieniny: Jana, Moniki i Wiktora
wtorek, 21 Maj 2019

BIP

Herb Świeszyno

  • 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Kolejne wielkie pieniądze dla Gminy Świeszyno

hala

Rewelacyjne wiadomości dotarły do nas z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Nasza Gmina otrzyma z Programu „Sportowa Polska” aż 2 151 400,00 zł na budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Świeszynie!

Z powodu ponad 900 wniosków złożonych przez różne podmioty z terenu całego kraju, aż pół roku trwała procedura ich oceny przez MSiT.  Jest to wielki sukces, ponieważ projekt zgłoszony przez Gminę Świeszyno jest jednym z nielicznych jak na taką skalę, które otrzymały dofinansowanie!

W ramach zadania powstanie nie tylko pełnowymiarowa sala gimnastyczna z trybunami, ale również zaplecze socjalno-szatniowe, sala fitness, siłownia czy sala konferencyjna. Cały koszt budowy obiektu wraz z zagospodarowaniem terenu to kwota około 6 mln zł, dlatego Gmina już wiosną ubiegać się będzie o dodatkowe środki z Regionalnego Programu Operacyjnego, aby „zamknąć” finansowanie przy jak najmniejszym udziale budżetu gminy, lub nawet przy całkowitym finansowaniu zadania ze środków zewnętrznych. Termin oddania do użytku hali sportowej zgodnie z harmonogramem to styczeń 2021 roku.

W związku z wieloma potrzebami mieszkańców gminy, związanymi z budową nowej infrastruktury jak i modernizacją już istniejącej, zarówno drogowej, wodno-kanalizacyjnej jak i sportowej, jedyną możliwością aby w jak największym stopniu zabezpieczyć te potrzeby, jest sprawne pozyskiwanie środków zewnętrznych.

Gmina Świeszyno w ostatnich latach skutecznie aplikuje o środki finansowe ze wszystkich możliwych źródeł, zarówno krajowych jak i unijnych. Wystarczy wspomnieć, że dopiero w 2015 roku złożony został pierwszy wniosek o dotację z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, który obowiązuje od 2008 roku. W obecnej kadencji corocznie w ramach tego programu realizowana jest jedna inwestycja drogowa.

Kolejnym przykładem jest Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego, z którego samorządy korzystać mogą od 2007 roku. Pierwszym w historii naszej gminy projektem zrealizowanym w ramach RPO był zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Niedalino, o który aplikowaliśmy w 2016 roku. Kolejnym, trzecim już zadaniem wykonywanym z RPO będzie budowa świetlicy wiejskiej oraz modernizacja oczyszczalni ścieków w Zegrzu Pomorskim, na co Gmina pozyskała blisko 2,8 mln zł!

halahalahalahalahala